Koszyk 0 0,00 PLN
Dzień Św. Wojciecha

Święty Wojciech to patron Polski. Był biskupem i misjonarzem. Uroczystość Świętego Wojciecha obchodzona jest 23 kwietnia. Św. Wojciech jest przedstawiany na wizerunkach w stroju biskupa, z pastorałem. To jeden z najpopularniejszych świętych, kojarzony z męczeństwem i początkami państwa polskiego. Pochodził z książęcej rodziny i od dziecka był „ofiarowany” Bogu, tzn. przeznaczony do stanu duchownego.

Życiorys Świętego Wojciecha składa się z faktów udokumentowanych historycznie, jak i legend. Urodził się w Czechach, nawoływał do poprawy obyczajów wśród ludu, jak i wśród duchowieństwa, rzucał klątwy. Dbał też o ubogich, wyrzekał się dóbr materialnych i odwiedzał więźniów. Występował także przeciw niewolnictwu. Pełnił posługę w Pradze, gdzie odwiedzał targi niewolników, skąd wywożono ich do krajów islamskich. Zainteresowanie losem niewolników spowodował podobno sen, w którym ukazał mu się Chrystus i uskarżał na los sprzedawanych ludzi. W Gdańsku nauczał i chrzcił. Walczył nie tylko z pogaństwem, ale i ze złymi obyczajami, co powodowało konflikty i zmuszało Wojciecha do częstych zmian miejsca pobytu. Został zabity w Prusach, jego ciało przeszyło sześć włóczni, a jego głowę wbito na pal. Nie jest znane miejsce męczeńskiej śmierci misjonarza. Ciało biskupa wykupił Bolesław Chrobry. Świętego pochowano w Gnieźnie. Według legend święty Wojciech jest autorem „Bogurodzicy”. Jego relikwie zostały wywiezione do Czech, dziś znajdują się w Pradze.

Dzień św. Wojciecha został ustanowiony na pamiątkę jego śmierci. To bardzo popularny święty. Przy jego grobie w Dzień św. Wojciecha zbierają się tłumy wiernych, a uroczyste nabożeństwo jest odprawiane w obecności Episkopatu Polski. Na Wzgórzu Wojciecha w tym dniu gromadzą się tysiące wiernych.

Polecamy również inne wpisy na naszym blogu. Ostanio pisaliśmy między innymi o uroczystości I Komunii Świętej.

DO GÓRY
© Comarch SA 2022. All rights reserved Powered by Comarch ERP e-Sklep ®