Koszyk 0 0,00 PLN
ORNAT ZŁOTY - ŚW. FLORIAN
ORNAT ZŁOTY - ŚW. FLORIAN ORNAT ZŁOTY - ŚW. FLORIAN
Promocja

Cena brutto: 599,00 PLN

Cena netto 486,99 PLN

Jednostka miary: egz.

Powiadom mnie o dostępności

Stan: brak towarubrak towaru

» Porównaj

Opinie: 1

Sklep liturgiczny dlaKatolika.pl oferuje tradycyjny złoty ornat kapłański wyprodukowany przez renomowaną polską markę. Pas wykonany jest ze streczu a na nim bogaty haft: z przodu wizerunek św. Floriana oraz powtarzający motyw krzyża, z tyłu: biały orzeł  - symbol pochądzący z polskiego godła narodowego.

 

Kołnierz tradycyjny, karo. Całość ornatu wykończona złotą lamówką. Rormiar uniwersalny.

 

Kościół katolicki wspomnienie św. Floriana obchodzi 4 maja. Święty Folrian to męczennik z początków IV w. Torturowany przed śmiercią nie zgodził się oddać czci podańskim bóstwom. Ostatecznie został strącony z mostu do rzeki Anizy (dzisiaj Enns na terenie Austrii). Ciało zostało pochowane w pobliżu miejsca śmierci przez wdowę Walerię.

 

Głównym ogniskiem kultu jest miejsce pogrzebania jego zwłok - wspomniane wcześniej wzgórze nad rzeką Enns, niedaleko od Lorch w Austrii, gdzie stoi do dziś barokowe opactwo Sankt Florian. W XII w. relikwie św. Floriana zostały sprowadzone do Krakowa i od tego czasu jego kult rozszerzał się bardzo szybko. W Krakowie głównym miejscem czci św. Floriana była wpierw katedra wawelska, gdzie na środku umieszczono w ołtarzu ciało Świętego Męczennika. Po kanonizacji rodzimego świętego, tzn. św. Stanisława, w 1253 r., o Florianie pamiętano najbardziej na Kleparzu. Tu bowiem, od początku, w kolegiacie pod jego wezwaniem, od ośmiu wieków kwitnie nieprzerwanie kult sławnego Męczennika i zarazem Patrona. Kolegiata cieszy się posiadaniem relikwii św. Floriana.

 

W 1436 r. św. Florian został zaliczony, wraz ze świętymi: Wojciechem, Stanisławem i Wacławem, do głównych patronów Polski. Jest patronem niebezpiecznych zawodów, takich jak: strażacy, hutnicy a także kupców bławatnych, piwowarów i kominiarzy. Chroni od klęsk: ognia, wojny, powodzi, nieurodzaju i burzy.

 

 

DO GÓRY
© Comarch SA 2023. All rights reserved Powered by Comarch ERP e-Sklep ®