Koszyk 0 0,00 PLN
PALMA WIELKANOCNA 50 cm
PALMA WIELKANOCNA 50 cm PALMA WIELKANOCNA 50 cm PALMA WIELKANOCNA 50 cm

Cena brutto: 6,90 PLN

Cena netto 5,61 PLN

Powiadom mnie o dostępności

Stan: w magazyniew magazynie

» Porównaj

Opinie: 0

Sklep dlaKatolika.pl przedstawia Państwu tegoroczną ofertę palm wielkanocnych. Możemy zaoferować palmy w różnych wzorach i wielkościach: od mini aż po palmy 80-cio centymetrowe. Wierzymy, że każdy znajdzie coś dla siebie. Palmy są rękodziełem wykonywanym w polskim gospodarstwie domowym.

 

Tu oferujemy palmę o długości 50-55 cm. Palma ta jest zdobiona "nieśmiertelnikami" i suszonymi kłosami zboża w różnych kolorach. Przy zakupie kolorystyka wybierana jest losowo.

 

Palmy wielkanocne to nieodłączny atrybut Niedzieli Palmowej. W Kościele Katolickim uroczystość ta obchodzona jest każdego roku na tydzień przed Niedzielą Wielkanocną i rozpoczyna ona wydarzenia liturgiczne Wielkiego Tygodnia. W Niedzielę Palmową obchodzi się uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Każda z Ewangelii zawartej w kanonie Pisma Świętego mówi nam o tym, że taki wjazd miał miejsce na kilka dni przed Męką Pana Jezusa. W prorockiej wizji zobaczył to wydarzenie prorok Zachariasz żyjący przed Chrystusem i opisał je słowami: "Nie bój się, Córo Syjonu! Oto Król twój przybywa, siedząc na oślęciu". (Za 9,9)

 

W Ewangelii Św. Jana czytamy natomiast o tym. że "wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw. Wołano: Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie, oraz: Król Izraela!" (J 12, 12b-13)

 

Jezus istotnie został rozpoznany przez tłum jako Król, przychodzący od Boga i ten właśnie tłum, w sposób spontaniczny oddał Mu cześć, ścieląc przed wjeżdżającym na osiołku Mesjaszem, swoje płaszcze i palmy. Na pamiątkę tamtego wydarzenia w całym Kościele Katolickim, w Niedzielę Palmową, wierni przynoszą do kościoła palmy, które następnie kapłan błogosławi podczas Mszy Świętej. Tego dnia, uroczyście odczytywana jest też Męka Pana Jezusa.

 

Pierwsze procesje z palmami miały miejsce w IV wieku w Hiszpanii i Galii. Do Polski tradycja ta przybyła wraz z chrześcijaństwem, około XI wieku i przetrwala do dziś. Palmy wielkanocne mają bardzo bogatą symbolikę. Oznaczają Mękę Pana Jezusa ale też Jego Zmartwychwstanie, tryumf i chwałę. Palmy uważane są też za symbol nieśmiertelności.

 

Palmy wielkanocne rożnią się wyglądem w zależności od regionu świata. W Polsce palmy wielkanocne są zwykle bardzo kolorowe i różnorodne. Kunszt robienia palm rozwinął się szczególnie na wsiach, w tradycyjnych polskich gospodarstwach. Palmy wykonywane są zwykle z gałązek wierzby, bazi, suszonych kwiatów i traw, kolorowych bibułek i wstążek. W wielu miejscowościach, szczególnie na południu Polski, takich jak na przykład: Lipnica, Murowana, Ciechanowice, Rabka czy Kraków, od lat odbywają się konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę wielkanocną.

 

W gorących krajach świata, takich jak na przykład Filipiny - to jedyny katolicki kraj w Azji - palmy wyrabia się z gałązek palmy kokosowej lub powszechnie dostępnych liści bananowców. Zaplata się je w wyszukany sposób, tak że palmy te uzyskują bardzo piękne, różnorodne wzory.

 

 

DO GÓRY
© Comarch SA 2023. All rights reserved Powered by Comarch ERP e-Sklep ®